667 000 008

Opony są podstawą, na której opiera się nasz samochód, stąd też wybór najbardziej odpowiedniego ogumienia jest bardzo istotną kwestią. Podjęcie najlepszej decyzji zakupu nie jest sprawą prostą. Pomagamy w tym trudnym dla każdego użytkownika samochodu zadaniu.

Oznaczenia opon

Na oponach znajdziemy wiele oznaczeń. Ich prawidłowe odczytanie pomoże nam w wyborze najodpowiedniejszej opony do naszego samochodu. Największą czcionką napisane są rozmiary. Przykładowy opis może wyglądać następująco: 195/60 R 16. Pierwsza liczba oznacza szerokość przekroju, druga zaś wysokość profilu ogumienia. Litera R to skrót od angielskiego słowa ?radial? czyli miękka, znajdziemy ją na każdej oponie przeznaczonej dla aut osobowych. Ostatnia cyfra oznacza mierzoną w calach wielkość felgi. Symbol śnieżynki mówi nam o tym, że dana opona jest oponą zimową, brak takiego symbolu będzie natomiast oznaczał oponę letnią. Na oponach całorocznych najczęściej spotkamy oznaczenie MS (Mud+Snow).

opony sportowe

Opony sezonowe czy całoroczne?

Kierowcy zadają sobie to pytanie najczęściej przed nadchodzącą zimą. Nie ma jeszcze ustawowego obowiązku posiadania opon zimowych. Wiele osób korzysta z opon całorocznych, kierując się głównie niższymi kosztami eksploatacji pojazdu. Oszczędności są jednak pozorne, bo opony całoroczne szybciej się zużywają. Pracując w różnych warunkach atmosferycznych każdego dnia roku, szybciej tracą swoje właściwości. Najbardziej istotną kwestią jest bezpieczeństwo. Opony całoroczne mają dłuższą drogę hamowania, gorzej radzą sobie na mokrej lub śliskiej nawierzchni. Zakup dwóch kompletów opon sezonowych jest wyborem większego bezpieczeństwa na drodze.

Przechowywanie opon

Jeśli decydujemy się na posiadanie opon sezonowych trzeba pamiętać o ich odpowiednim przechowywaniu. Możemy rozwiązać to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to oddanie opon do punktu przechowywania. Koszt takiej usługi waha się w granicach od 40 do 120 złotych. Mamy wtedy pewność, że nasze opony będą prawidłowo składowane. Drugim rozwiązaniem jest samodzielne przechowywanie. Musimy przy tym pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca składowania. Nie może ono być nasłonecznione lub wilgotne, gdyż takie warunki źle wpływają na stan ogumienia. Opony należy umyć, dobrze jest również pokryć je odpowiednim środkiem konserwującym, który można nabyć w wielu sklepach z akcesoriami motoryzacyjnymi.

Dowiedz się jak przygotować auto do zimy!