Okres zimowy to ciężki czas dla samochodów, zwłaszcza tych zostawianych na noc na zewnątrz. Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych porad, których stosowanie pomoże przetrwać ten trudny czas. Główne problemy w eksploatacji auta zimą to przede wszystkim zamarzanie szyb i zamków, problemy z akumulatorem, brak odpowiednich opon i zużywanie karoserii, zwłaszcza w jej dolnych partiach. Zatem dowiedzmy się jak przygotować samochód do zimy?

Opony

Opony to podstawa, na której opiera się nasz samochód, zatem od ich jakości może zależeć nasze bezpieczeństwo. Wszyscy korzystający z opon sezonowych już w październiku powinni zadbać o wymianę na komplet zimowy. Zaoszczędzi to stresu w chwili, gdy spadnie pierwszy śnieg. Przy temacie opon warto pamiętać także o sprawdzeniu stanu koła zapasowego. W trudnych zimowych warunkach lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w łańcuchy na koła, zwłaszcza jeśli planujemy wyprawę w góry.

Akumulator

Zima to także czas zwiększonego poboru mocy z akumulatora. Rozruch zimnego silnika wymaga więcej energii, podobnie jak ciągłe używanie ogrzewania i wszelkiego rodzaju innych urządzeń. Dobrze zatem wcześniej sprawdzić stan akumulatora w naszym samochodzie.

Szyby

Przed okresem zimowym warto zaopatrzyć się w zestaw do odśnieżania auta, ponieważ za nieodśnieżony samochód możemy dostać mandat. Skrobaczka do szyb i zmiotka nie są wielkim wydatkiem, a mogą być bardzo przydatne w momencie nagłego ataku zimy. Można też rozważyć zakup specjalnej maty zapobiegającej zamarzaniu przedniej szyby. Ostatnio coraz większą popularność zyskuje zabieg hydrofobizacji. Polega on na pokryciu szyb specjalną powłoką, która zabezpiecza przed zamarzaniem szyb. Po takim zabiegu szybę wystarczy jedynie przetrzeć, by była gotowa do jazdy. W temacie szyb warto również sprawdzić stan wycieraczek, ponieważ niesprawne znacznie pogorszą widoczność w trudnych warunkach pogodowych. Płyn do spryskiwaczy oczywiście też należy wymienić na taki, który będzie odporny na niskie temperatury.

Lakier

Trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu lakieru. Sól drogowa, nieustanna wilgoć i zimno mogą powodować szybko postępującą korozję. Eksperci radzą, by samodzielnie przyjrzeć się naszemu pojazdowi i uzupełnić ewentualne braki lakieru. Wszelkie pęknięcia mogą zimą rozszerzać się w szybkim tempie. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
Przygotowane przez nas porady mogą wydawać się oczywiste, wielu kierowców jednak orientuje się w tej kwestii za późno. Naszym zdaniem opłaca się poświęcić nieco czasu i energii po to, by uniknąć niemiłej ? a nierzadko i kosztownej ? niespodzianki.